Badania potwierdzają, że straty ciepła w budynkach spowodowane złym doborem izolacji lub nierzetelnym wykonaniem podnoszą rachunki za ogrzewanie w miesiącach zimowych nawet o 30%! A jak wiadomo, największe straty ciepła w domu są spowodowane nieszczelnościami naszego dachu. Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową gwarantuje stabilność energetyczną na dziesiątki lat – w krajach wysoko rozwiniętych technologie natryskowe wykorzystywane są w każdym odłamie gospodarki. Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową działa dwukierunkowo – chroni ciepło zimą, latem z kolei szczelna izolacja zapewnia komfort, zatrzymując chłodniejsze powietrze w budynku, ale to nie wszystko! Stanowi również wyciszenie poddasza. Odpowiednio wykonana izolacja powinna zatem nie tylko spełniać najwyższe standardy, ale w znacznym stopniu obniżać koszt ogrzewania.
Różnice pomiędzy izolacją poddasza pianką poliuretanową w wełną
Prezentowana technologia natrysku gwarantuje szczelność, która jest nieosiągalna dla tradycyjnych technologii takich jak wełna, wata czy styropian. Współczynnik przewodnictwa ciepła dla wełny izolacyjnej wynosi 0,024-0,0398 W/mK, podczas gdy dla piany PUR 0,034- 0,040 W/mK. Montaż warstwy z wełny przebiega dość wolno. Dwie osoby mogą wykonać dziennie około 50m2 docieplenia. Aplikacja piany poliuretanowej to nawet 250m2 docieplonej powierzchni w ciągu dnia. Montaż wełny wymaga szczególnej uwagi. Każda nieszczelność powoduje powstawanie mostków termicznych. Ponadto materiał ten traci swoje właściwości wraz z upływem czasu. Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową to izolacja bez mostków termicznych, co zapewnia pełną szczelność struktury. Wełna nasiąka wilgocią, co może pogarszać jej właściwości izolacyjne, podczas gdy piana jest paroprzepuszczalna. Poliuretan nie zmienia swoich właściwości na przestrzeni czasu.
Stosowanie wełny może również skrócić żywotność budynku, ponieważ powoduje duże obciążenie konstrukcji.
Zalety ocieplenia poddasza pianką poliuretanową
- Izolacja natryskowa wypełnia wszystkie wolne przestrzenie, zapewniając maksymalne zabezpieczenie przed mostkami termicznymi. Materiał pracuje razem z dachem, przy czym nie ulega żadnej degradacji! Dlatego też nie wymaga po kilku latach poprawek ani wymiany izolacji – co niestety często dzieje się w przypadku wełny mineralnej, gdzie na poddasze wdają się gryzonie, niszcząc materiał.
- Materiał jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia, nie powoduje reakcji alergicznych, co oznacza, że jest odpowiedni dla każdego. Doskonale tłumi dźwięki z zewnątrz. Zimą zatrzymuje ciepło w pomieszczeniach, latem zaś zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się od dachu.
- Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową jest zdecydowanie bardziej praktyczne, aniżeli wykorzystanie metod tradycyjnych. Już pięciocentymetrowa warstwa tego materiału odpowiada dziesięciocentymetrowej warstwie styropianu. Pozwala to na oszczędność miejsca w przypadku modernizacji niskich poddaszy. Dzięki swym paroprzepuszczalnym właściwościom warstwa ochronna eliminuje zjawisko kondensacji pary wodnej.
- Materiał stanowi doskonałą barierę dla wilgoci, dzięki czemu zapobiega powstawaniu pleśni oraz grzybów.
- Materiał może być wykorzystywany zarówno na zewnątrz budynku, jak i w jego wnętrzu. Znajduje zastosowanie podczas budowy oraz wykończenia obiektów mieszkalnych, a także przemysłowych.
- Do ocieplenia wykorzystywane jest tworzywo samogasnące. Właściwość ta pozwala na uniknięcie rozprzestrzenienia ognia w przypadku zapłonu.
- Materiał jest lekki, dzięki czemu nie obciąża konstrukcji i może być wykorzystany przy uszczelnianiu delikatniejszych konstrukcji.
- Koszty izolacji poliuretanowej zwracają się szybko pod postacią oszczędności w wydatkach na ogrzewanie budynku. Już samo docieplenie poddasza tą metodą powoduje zmniejszenie rachunków o kilkadziesiąt procent!
Działamy na terenie województw: Małopolska oraz Śląsk