biuro@ocieplamy.com
+48 519-117-004
AMP Technology
  • Jak wytwarza się pianę poliuretanową?

    Poliuretan, jako tworzywo sztuczne, powstaje w procesie polimeryzacji izocyjanianów i polioli. Po dodaniu do mieszanki odpowiednich substancji spieniających i katalizatorów otrzymuje się pianę o określonych właściwościach i zróżnicowanej sztywności. Piana poliuretanowa jest tworzywem o najniższym współczynniku przenikania ciepła.
  • Czym różni się piana PUR otwartokomórkowa od zamkniętokomórkowej?

    Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa posiada w swojej strukturze wiele otwartych komórek, dzięki którym przepuszcza powietrze. Jest tworzywem oddychającym i paroprzepuszczalnym. Skutecznie zapobiega rozwojowi pleśni. Idealnie nadaje się do izolacji wewnętrznych, np. poddaszy. Pianka zamkniętokomórkowa natomiast jest bardziej gęsta – w zależności od przeznaczenia wykazuje gęstość na poziomie 30–60 kg/m³. Typ zamkniętokomórkowy nie przepuszcza pary i jest odporna na zgniatanie. Znajduje zastosowanie w hydro- i termoizolacjach wewnętrznych i zewnętrznych, dachów, stropodachów, ścian, rurociągów, fundamentów, konstrukcji metalowych, budynków gospodarczych i innych.
  • Na jakie podłoża nakłada się izolacje natryskowe?

    Pianę PUR aplikować można praktycznie na każdy rodzaj podłoża. Ważne, aby było ono suche i oczyszczone z kurzu bądź innych pyłów i zanieczyszczeń. Izolacje nakłada się najczęściej na membrany dachowe, beton, płyty OSB i MFP, deskowanie, papę czy blachę.
  • Jak wygląda montaż izolacji?

    Izolacje natryskowe nakłada się szybko. Poliuretan należy równomiernie aplikować za pomocą specjalistycznych maszyn natryskowych. Od razu po aplikacji piana pęcznieje, wnikając we wszelkie wolne przestrzenie i dokładnie je wypełniając. Poddasze przeciętnego domu jednorodzinnego można wyizolować już w ciągu kilku godzin. Poliuretan szybko się utwardza, więc już na drugi dzień można przystąpić do montażu płyt kartonowo-gipsowych.
  • Jaką grubość piany należy zastosować?

    Minimalne parametry współczynnika przewodności cieplnej dla danych przegród określają wytyczne zawarte w dyrektywach unijnych. Jednym z kryteriów jest na przykład fakt, czy mamy do czynienia z budynkiem nowo powstającym czy też modernizowanym. Zawsze można wykonać grubsze ocieplenie niż to określone w przepisach. Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą, w której specjaliści pomogą Państwu w szczegółowym doborze izolacji do indywidualnych oczekiwań.
  • Jaki jest koszt ocieplania natryskowego?

    Cena zależy od wielu czynników, dlatego zachęcamy Państwa do kontaktu z naszą firmą w celu uzyskania bezpłatnej i niezobowiązującej wyceny kosztów.
  • Czy w miejscu wykonywania izolacji natryskowej musi być dostęp do energii elektrycznej?

    Maszyny do natryskiwania piany działają na prąd, jednak w przypadku braku dostępu do energii elektrycznej działamy przy zastosowaniu agregatów prądotwórczych. Nie ma więc żadnych większych ograniczeń czy wymagań do wykonania izolacji natryskowej.
  • Czym różni się ocieplanie pianką od izolacji z wełny lub styropianu?

    Poliuretan z biegiem czasu nie traci swych właściwości fizycznych, tak jak wełna czy styropian. Nie osiada i nie ulega szkodliwemu oddziaływaniu czynników zewnętrznych. Nawet po upływie kilkudziesięciu lat od montażu właściwości ocieplenia pozostaną niezmienione. Ta cecha sprawia, że poliuretan stanowi długofalową inwestycję w energooszczędność budynku.
  • Czy ocieplanie pianką poliuretanową jest bezpieczne dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego?

    Jak najbardziej. Poliuretan nie wykazuje żadnych szkodliwych właściwości. Jest materiałem niepylącym, a więc w pełni bezpiecznym dla alergików. Izolacja oddycha, a więc nie stanowi środowiska sprzyjającego rozwojowi groźnej dla zdrowia pleśni. Ponadto poliuretan bez przeszkód może być poddawany recyklingowi. Jest to więc materiał przyjazny dla środowiska.
  • Czy izolacja z pianki jest materiałem palnym?

    W produkcji piany przeznaczonej do izolacji natryskowych wykorzystuje się substancje ograniczające podatność na spalanie (tzw. uniepalniacze). Poliuretan jest materiałem samogasnącym, niesprzyjającym rozprzestrzenianiu ognia.
  • Czy ocieplenie z pianki poliuretanowej można zastosować w starym budownictwie?

    Tak. Jest to rozwiązanie powszechnie stosowane w modernizacji i renowacji starszych budynków. Poliuretan zapewnia szczelną i trwałą izolację, która nie wymaga demontażu wcześniejszego pokrycia.
  • Na czym polega efektywność docieplenia wykonanego przy wykorzystaniu pianki PUR?

    Poliuretan posiada najniższy współczynnik przenikania ciepła spośród wszystkich materiałów izolacyjnych. Parametr lambda (współczynnik przenikania ciepła) w tym przypadku wynosi 0,023 W/mK. Warstwa poliuretanu o grubości 10 cm zastąpi warstwę styropianu o grubości 16 cm lub warstwę wełny o grubości 18 cm. Dzięki swojej strukturze pianka ogranicza proces konwekcji, czyli swobodnego przemieszczania się mas powietrza w warstwie izolacyjnej. Ocieplenie wykonane w technologii natryskowej pozwala obniżyć koszty ogrzewania budynku nawet o 60 procent. Właściwość szczelnego wypełniania wszelkich wolnych przestrzeni i szczelin sprawia, że efektywność ociepleniowa pianki jest tak wysoka. Materiał ten eliminuje bowiem problem tzw. mostków termicznych, czyli miejsc potencjalnie najbardziej narażonych na straty energii. Izolacja natryskowa gwarantuje ciągłość, bez szczelin i przerw, przez które mogłoby uchodzić ciepło. Takiego efektu nie da się uzyskać stosując tradycyjną wełnę czy styropian.
  • Czy ocieplanie pianką wymaga zastosowania paroizolacji?

    Nie zawsze. W przypadku pomieszczeń narażonych na wysoką wilgotność zaleca się zastosowanie paroizolacji. To niezbędne w przypadku łazienek, kuchni, pralni, suszarni.
  • W jaki sposób zastosowanie poliuretanu może wpływać na ochronę środowiska?

    Doskonałe właściwości izolacyjne zwiększają efektywność energetyczną budynków. Na przestrzeni lat wydatki na ogrzewanie są zdecydowanie mniejsze, aniżeli w budynkach docieplanych tradycyjnymi metodami. Budynek izolowany pianką PUR ma mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, więc zmniejsza się emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Minimalizowanie szkodliwych substancji zatruwających nasze otoczenie to najlepsze, co może uczynić człowiek w trosce o naturalne środowisko.
WordPress Themes